10 września 2019 13:21 | Aktualności

NARODOWE CZYTANIE

Dnia 9 września 2019 r. uczniowie klas ósmej, siódmej i szóstej naszej szkoły odpowiedzieli na apel Pary Prezydenckiej i wzięli udział w Narodowym Czytaniu. Zebrali się na korytarzu, by tu wysłuchać fragmentów „Dobrej pani” Elizy Orzeszkowej w wykonaniu najstarszej młodzieży.

Ta pozycja lekturowa jest jedną z ośmiu nowel zaproponowanych do  tegorocznego czytania.( Dobra pani – Eliza Orzeszkowa, Dym – Maria Konopnicka, Katarynka – Bolesław Prus, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz, Orka – Władysław Stanisław Reymont,  Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski, Sachem – Henryk Sienkiewicz, Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski).

„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”- napisał w liście Prezydent.

E.Ł.